Crucea Rosie Romana Iasi
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Crucea Rosie Romana Iasi


 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Pentru useri si moderatori

In jos 
5 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyDum Dec 03, 2006 4:12 pm

pentru cei care nu stiu cum trebuie sa te inregistrezi, sa postezi, sa faci un topic, iar pentru moderatori ce inseamna a modera, exista acest topic...

in plus va raspund la orice alte intrebari legate de forum daca stiu raspunsul...


Ultima editare efectuata de catre in Dum Dec 03, 2006 5:50 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyDum Dec 03, 2006 4:16 pm

Ce trebuie sa stie orice user al forumului:

1.ca sa va inregistrati mergeti sus unde scrie Inregistrare, ziceti
ca sunteti de acord cu ce zice acolo, va alegeti un nume de
utilizator, apoi asteptati sa primiti un e-mail prin care vi se
activeaza contul (e-mailul se trimite aproape instant si apasati
linkul de acolo ca sa-l activati)
2.sunteti user cu acte in regula, deci puteti posta, deschide
topicuri (subiecte) sau face poll-uri (chestionare). Incepeti prin a
va loga la Autentificare.
3. la profil puteti sa puneti pe acolo ce vreti (id mess, adresa e-
mail, semnatura, avatar)
4.ca sa postati:mergeti pe topicul dorit (de exemplu Campanie donare sange) si apasati raspunde (respondre); puteti modifica sau
sterge postul; daca vreti sa va referiti la ce a zis cineva mai sus,
alegeti Citeaza la postul respectiv.
5. pentru a deschide un topic nou, alegeti New topic (nouveau) si
puneti un nume si o descriere.
6.pentru a face un poll urmati acceasi pasi ca si la topic nou, insa
in plus aveti mai jos optiunea de a adauga chestionar
7.moderatori:cei care se vor ocupa de linistea si pacea colibei lor
(adica a departamentului lor) - ei vor hotari
care posturi trebuie sterse sau topicuri inchise)
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyDum Dec 03, 2006 4:16 pm

mai multe informatii despre ceea ce trebuie sa faca un moderator...
in primul rand moderatori pe bucata lor sunt liderii fiecarui departament...ii asteptam si pe cei care nu s-au inscris inca pe forum...
din momentul in care esti moderator inseamna ca raspunzi de ceea ce se scrie in sectiunea destinata departamentului tau...orice user poate sa deschida un topic si sa posteze, insa trebuie sa gandesti inainte de a face asta...
pentru cei care nu gandesc exista moderatorii, care pot sterge astfel de posturi sau topicuri negandite....

o mica sugestie pentru moderatori...daca vor sa faca un topic pentru departamentul lor care sa se refere la cateva reguli ce ar trebui respectate de voluntari...plus cam cu ce se va ocupa departamentul lor, astfel incat voluntarii sa stie incotro sa se indrepte...
puteti eventual face un topic in care sa se anunte cei care vor sa se alature voua...

moderare placuta!!!
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyDum Dec 03, 2006 8:30 pm

inca o sugestie pentru moderatori...
ar fi bine daca fiecare ar face un topic-anunt pe departamentul sau numit ceva gen Sedinte, unde sa anunte sedintele care ii privesc doar pe voluntarii din acel departament...
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyLun Dec 04, 2006 7:49 pm

o alta chestiune importanta este aceea ca daca un lider de departament considera ca nu se poate ocupa de moderarea sectiunii lui din diverse motive (nu are acces la net, nu are chef, nu vrea o asemenea responsabilitate si altele), poate sa cedeze functia de moderator unei alte persoane pe care o considera capabila sa se ocupe de acest lucru si cu care lucreaza indeaproape...
mai asteptam 2 lideri sa se inscrie...
Sus In jos
Catalin
Fetus



Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 22/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptySam Dec 09, 2006 5:06 pm

Stii cumva daca exista vreo posibilitate de a fi anuntati prin e-mail cand se posteaza ceva nou pe forum? orice si oriunde? Question aici ma refer la orice informatie aparuta nou pe forum, nu doar acea optiune care ma anunta cand se raspunde la un mesaj lasat de mine.probabil asta e unul din dezavantajele forumului fata de grupul de discutii... santa color=white][/color]
Sus In jos
ioana_m
Student
ioana_m


Numarul mesajelor : 147
Varsta : 37
Localisation : Iasi
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptySam Dec 09, 2006 6:15 pm

"Stii cumva daca exista vreo posibilitate de a fi anuntati prin e-mail cand se posteaza ceva nou pe forum? orice si oriunde? aici ma refer la orice informatie aparuta nou pe forum, nu doar acea optiune care ma anunta cand se raspunde la un mesaj lasat de mine.probabil asta e unul din dezavantajele forumului fata de grupul de discutii... "
si eu cred la fel
pentru ca oricata propaganda iai face forumului are acest incovenient si din cauza asta (comoditatea Very Happy) nu prea intra lumea pe forum Sad
sper sa gasesti o optiune de genu pt k e destul de obositor sa scrii aii un mesaj si pe urma sa mai dai unul pe grup k sa mearga lumea pe forum sa citeasca study
bafta flower
Sus In jos
http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do;jsession
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptySam Dec 09, 2006 9:41 pm

nu stiu daca se poate face asta, iar daca se poate cum...dar o sa fac tot ce imi sta in putinta sa va fac viata mai usoara...
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyDum Dec 10, 2006 5:00 pm

am vorbit cu stapanirea si au zis ca nu se poate, dar ca pe viitor vor lua in considerare sugestia mea...pana atunci, sa posteze cei carora nu le este lene sa intre pe forum si pe care ii intereseaza de ce se intampla in Crucea Rosie...
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyDum Dec 10, 2006 9:37 pm

am incercat ceva pentru cativa useri...daca primesc raspuns ca functioneaza activez chestia asta la cine vrea...
Sus In jos
ioana_m
Student
ioana_m


Numarul mesajelor : 147
Varsta : 37
Localisation : Iasi
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyLun Dec 11, 2006 12:14 am

Very Happy multumim pentru efort Smile sa ne spui si noua daca functioneaza santa
Sus In jos
http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do;jsession
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyDum Dec 17, 2006 12:05 pm

nu functioneaza ce am incercat eu si cum v-am zis ca stapanirea a spus ca nu se poate ar mai fi alternativa pe care deja ati vazut-o, sa trimit saptamanal sau de 2 ori pe sapt un newsletter la toti membrii; acesta va fi primit de voi in mail. Sau bineinteles, puteti posta si sa va alegeti sa fiti anuntati in mail cand mai posteaza cineva in topicul respectiv. (sub fereastra unde scrieti, aveti mai multe optiuni, ultima zice Notify me when a reply is posted)
Sus In jos
Catalin
Fetus



Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 22/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyDum Dec 17, 2006 3:16 pm

Multumim oricum pt deranj...si ar mai fi o favoare pe care ti-o cer...sa convingi toti liderii sa se inscrie pe forum...de ex. eu am lipsit la sedinta cand s-au ales liderii si nu stiu pe ce adresa sa ma inscriu pt prim-ajutor...e trecuta ada ca lider, dar se pare ca nu e moderator
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyLun Dec 18, 2006 10:40 am

cu exceptia Adei, pe care nu am mai vazut-o ca sa-i zic sa se inscrie pe forum, toti ceilalti lideri sunt si moderatori...nu stiu cati dintre ei intra pe forum, insa am scris mai sus in topicul asta ca daca vor pot ceda functia de moderator cuiva care are acces la internet mai des si cu care lucreaza eventual.
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyMier Dec 20, 2006 11:12 pm

pentru a atinge scopul de a fi o familie mare si fericita, forumul permite ca in Profil la Informatii va puteti trece id-ul de mess...in felul asta putem comunica mult mai usor folosind mess-ul...
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: functionare forum   Pentru useri si moderatori EmptyMier Dec 20, 2006 11:22 pm

ca mi-am amintit acu...din cauza ca forumul e foarte incarcat cu zapada...si dupa cum stim lucrurile date pe degeaba nu sunt neaparat cele mai bune, se poate intampla ca forumul sa nu mearga foarte bine...cu 1-2 refresh-uri se rezolva treaba...dupa sarbatori il mai usuram un pic lol!
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyDum Ian 07, 2007 3:05 pm

pana revine Ada in tara si pana se inscrie pe forum, Raluca va fi moderator pentru departamentul de prim-ajutor...
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyDum Feb 11, 2007 12:44 pm

- la sugestia Ioanei, in loc de rangurile obisnuite in functie de numarul de posturi, voi trece principalul departament din care vreti sa faceti parte...evident nu pot sa va citesc gandurile ca sa stiu care este acesta, de aceea va rog sa-mi trimiteti un e-mail cu id-ul de pe forum si departamentul corespunzator: cri_voluntari@yahoo.com...sauun mesaj privat sau postati aici:
https://crucearosieiasi.editboard.com/Voluntari-c3/Despre-forum-f3/Pentru-useri-si-moderatori-t20-15.htm
asta este foarte important...
- am facut grupuri de useri (usergroups) pt fiecare departament, dar din nou trebuie sa va obositi si voi sa va alaturati grupului...scopul ar fi ca moderatorii grupurilor, care sunt aceeasi cu liderii de departamente, sa poata trimite mesaje private la tot grupul, deci la toti oamenii care fac parte din el...din nou pot sa va adaug si eu, insa trebuie sa stiu in ce departament vreti...
- apoi o alta sugestie a fost date de contact pentru fiecare membru...aici chiar ca depinde de voi...la profil, puteti sa va treceti id de mess, adresa de e-mail, site...
Sus In jos
DigitalScribe
Fetus



Numarul mesajelor : 1
Varsta : 43
Data de inscriere : 24/01/2007

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyLun Feb 12, 2007 12:51 pm

Daca aveti probleme cu gazduirea si cu resursele de pe server va pot oferi eu o alternativa gratis. Pentru mai multe detalii mailto:digitaverna@gmail.com
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyLun Feb 12, 2007 5:17 pm

pt moderatori:
mi-a venit o idee si as vrea sa stiu daca sunteti de acord cu ea...un om cand se inscrie pe forum zice si la ce departament vrea si ma gandeam daca sunteti de acord sa va dau un forward la e-mail-urile respective, ca sa va faceti o evidenta a membrilor...
Sus In jos
ioana_m
Student
ioana_m


Numarul mesajelor : 147
Varsta : 37
Localisation : Iasi
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyLun Feb 12, 2007 5:18 pm

e o idee buna
din partea mea e ok Smile
Sus In jos
http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do;jsession
eugen
Coordonator Interventie post-dezastre
eugen


Numarul mesajelor : 65
Varsta : 39
Localisation : Iasi
Data de inscriere : 04/12/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyLun Feb 12, 2007 8:38 pm

De acord, o idee foarte buna
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyMar Feb 13, 2007 10:40 pm

DigitalScribe a scris:
Daca aveti probleme cu gazduirea si cu resursele de pe server va pot oferi eu o alternativa gratis. Pentru mai multe detalii mailto:digitaverna@gmail.com

multumim, dar deocamdata cred ca e bine...daca o sa fie cazul si oferta o sa mai fie valabila...
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptyMar Feb 13, 2007 10:41 pm

revin...
in loc de rangurile obisnuite in functie de numarul de posturi, voi trece principalul departament din care vreti sa faceti parte...evident nu pot sa va citesc gandurile ca sa stiu care este acesta, de aceea va rog sa-mi trimiteti un e-mail cu id-ul de pe forum si departamentul corespunzator: cri_voluntari@yahoo.com...sauun mesaj privat sau postati aici:
https://crucearosieiasi.editboard.com/Voluntari-c3/Despre-forum-f3/Pentru-useri-si-moderatori-t20-15.htm
asta este foarte important...
Sus In jos
oana_just_me
Coordonator Drept international umanitar
oana_just_me


Numarul mesajelor : 268
Varsta : 39
Data de inscriere : 21/11/2006

Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori EmptySam Feb 17, 2007 7:19 pm

oameni buni, cand postati intr-un topic incercati sa scrieti on-topic, adica legat de topicul respectiv...daca aveti intrebari sau sugestii care nu au legatura cu acesta, puteti merge ori la Diverse, ori la Despre forum, ori puteti face un topic...da nu faceti topicuri din orice...cand deschizi un topic o faci in ideea ca vor scrie mai multi oameni pe marginea subiectului pe care l-ai deschis tu...

deci...mai astept de la foarte multi oameni un e-mail sau un post la Diverse in legatura cu departamentul din care vor sa faca parte...
cri_voluntari@yahoo.com
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pentru useri si moderatori Empty
MesajSubiect: Re: Pentru useri si moderatori   Pentru useri si moderatori Empty

Sus In jos
 
Pentru useri si moderatori
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Pentru vizitatori (cei care nu sunt inregistrati)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Crucea Rosie Romana Iasi :: Voluntari :: Despre forum-
Mergi direct la: